• 28 kwietnia 2024

​Szacuje się, że z wyszukiwarki Google korzysta około 95% polskich internautów. Reklamy Google Ads, które wyświetlają się wraz z listą organicznych wyników wyszukiwania albo w sieci reklamowej Google, to w dzisiejszym świecie najłatwiejszy sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Czy wiesz, jak przygotować kampanię Google Ads i określić budżet na reklamę?

Google Ads – co to jest i jak działa

Można śmiało stwierdzić, że współczesne firmy bez promocji w sieci nie przetrwałyby długo na rynku. Własny sklep internetowy lub firmowa strona WWW, profile w mediach społecznościowych i reklama w wyszukiwarce Google to podstawy obecności każdego przedsiębiorstwa w Internecie.

Reklamy Google Ads są szczególnie efektywne, bo docierają do większości polskich internautów. W jaki sposób działa Google Ads? Twórca reklamy optymalizuje je pod kątem słów kluczowych, które mogą być ogólne i częściej wyszukiwane lub precyzyjniejsze, ale rzadziej wpisywane. Algorytmy na podstawie poszukiwań internauty wyświetlą mu odpowiednie reklamy na liście wyników wyszukiwania lub w sieci reklamowej Google. Każda z reklam ma na celu określoną konwersję, czyli wywołanie pożądanego zachowania użytkownika. Za takie można uznać np. wypełnienie formularza kontaktowego czy przejście na kartę produktu w sklepie internetowym, a w dalszej perspektywie jego zakup.

Rodzaje reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania

Patrząc na listę wyników wyszukiwania, najpopularniejsze reklamy Google w formie tekstowej pojawiają się nad naturalnymi wynikami wyszukiwania. Zawsze oznaczone są jako „Reklama”, nie sposób więc pomylić je z linkami do różnych witryn internetowych.

W wyszukiwarce wyświetlają się też reklamy dynamiczne (DSA, ang. Dynamic Search Ads), które algorytmy Google generują automatycznie po wpisaniu frazy kluczowej przez internautę na podstawie treści zamieszczonych na stronie reklamodawcy. DSA są chętnie wykorzystywane m.in. przez największe sklepy internetowe.

Nad naturalnymi wynikami wyszukiwania mogą też pojawić się reklamy stworzone w ramach kampanii produktowych. PLA, czyli Product Listing Ads, zawierają zdjęcia, dzięki czemu bardziej przykuwają uwagę użytkowników niż naturalne wyniki. Wyróżnikiem PLA jest też podana cena i link do sklepu, w którym można kupić dany produkt. To znacznie przyspiesza podjęcie działania przez internautę. Nic zatem dziwnego, że produktowe reklamy Ads są najskuteczniejsze dla sklepów internetowych.

Rodzaje Adsów w sieci reklamowej Google

Z przeglądarki Google korzysta aż 90% użytkowników Internetu na całym świecie. Zasięg kampanii w sieci reklamowej Google jest ogromny. Sieć reklamowa obejmuje aplikacje, filmy i strony internetowe, na których pojawiają się Adsy dopasowane do słów kluczowych wpisanych przez internautę (kierowanie na kontekst) lub cech demograficznych użytkowników, np. wieku (kierowanie na odbiorców).

W sieci reklamowej wyświetlają się przesłane reklamy graficzne i elastyczne reklamy displayowe. Te pierwsze przygotowuje reklamodawca, ważne jest jednak, aby stworzył on reklamy graficzne odpowiednie do każdej powierzchni w sieci reklamowej Google. Znacznie wygodniejsze są Adsy displayowe. Reklamodawca udostępnia jedynie najważniejsze elementy reklamy, tzn. logo, tekst (nagłówki i treści reklamy), filmy i grafiki. Google sam tworzy z takich części reklamy pasujące do powierzchni, na której wyświetli się kampania. Reklamy displayowe łatwiej optymalizować, dlatego są mniej czasochłonne i mają większy zasięg od przesłanych reklam graficznych.

Decydując się na kampanię w sieci reklamowej, możesz też wybrać inteligentne kampanie displayowe. Google dopasuje format reklamy do etapu na ścieżce zakupowej użytkownika i możliwej powierzchni do wyświetlenia reklamy.

Istnieje też możliwość wyświetlania reklam w ramach kampanii Google Ads w serwisie YouTube i Google Maps.

Google Ads – ile kosztuje reklama w wyszukiwarce

Koszt kampanii Google Ads trudno oszacować, warto jednak wziąć pod uwagę cenę za kliknięcie wybranego słowa kluczowego i częstotliwość jego wyszukiwania. Najważniejsze informacje znajdziesz w Planerze Słów Kluczowych. Wynik da możliwe maksymalne koszty kampanii w wyszukiwarce. Miej na uwadze, że ogólne frazy popularne wśród wyszukujących są droższe, a skonkretyzowane słowa kluczowe (tzw. long tail) tańsze, ale uważane za skuteczniejsze. Dlaczego? Wiele dużych firm z ogromnym budżetem reklamowym stawia na ogólne frazy i po prostu jest silną konkurencją dla mniejszych reklamodawców. Znacznie łatwiej niewielkim biznesom, zwłaszcza lokalnym, o wysoką skuteczność reklamy opartej na długim ogonie. Wyobraź sobie, że szukasz przytulnej kawiarni wegańskiej w sercu Warszawy. Zamiast wpisać w pole wyszukiwania: „przytulna kawiarnia” na pewno do głowy szybciej przyjdzie Ci: „wegańska kawiarnia Warszawa centrum”. Więcej o stawkach za kampanię reklamową w Google przeczytasz w artykule o Google Ads na blogu WhitePress.

Podsumowując, kampanie reklamowe w wyszukiwarce Google dają szybkie wyniki, poza tym łatwo jest je dopasować do wąskiej grupy odbiorców i urządzeń, z których korzystają. Efekty działań są proste do mierzenia i obserwowania na bieżąco, a w razie potrzeby można edytować słowa kluczowe, aby kampania przynosiła jeszcze lepsze wyniki. Łatwość określania budżetu na kampanię to kolejna cecha Google Ads, którą doceniają zwłaszcza najmniejsze biznesy.

Artykuł partnera

Top