• 16 sierpnia 2022
Czy spotkałeś w sklepach smartfony Dual SIM? Chcesz wiedzieć, co czyni je użytecznymi i jak działa technologia Dual SIM? Może już to wiesz, ale wciąż masz pytania, co odróżnia Dual SIM Dual Standby od Dual SIM Dual Active? Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest technologia Dual SIM, jak jest wdrażana w nowoczesnych smartfonach, jakie są jej zalety i wady, przeczytaj ten artykuł.

Co to jest Dual SIM?

Każdy telefon komórkowy lub smartfon wymaga karty SIM (Subscriber Identification Module) do połączenia z siecią komórkową. Smartfon lub telefon, który może pomieścić jednocześnie dwie różne karty SIM, nazywany jest urządzeniem Dual SIM. Posiadanie dwóch kart SIM oznacza, że smartfon Dual SIM może używać jednej z dwóch kart SIM do inicjowania lub odbierania połączeń telefonicznych.
 
Innymi słowy, Dual SIM jest cechą niektórych smartfonów, która pozwala im trzymać i korzystać z dwóch różnych kart SIM, jednocześnie.
 
Dlaczego smartfony Dual SIM są użyteczne? Zalety Dual SIM!
Dla niektórych osób przydatne może być posiadanie smartfonu Dual SIM. Weźmy na przykład biznesmenów i kobiety, którzy zazwyczaj mają jeden numer telefonu do swojej pracy i inny numer dla swoich przyjaciół i rodziny. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może korzystać z dwóch różnych smartfonów, jednego do pracy i drugiego do użytku osobistego, lub z telefonu z podwójną kartą SIM, na którym aktywne są oba numery telefonów. Posiadanie jednego smartfonu do noszenia jest wygodniejsze niż noszenie dwóch smartfonów.
 
Inną sytuacją, w której może Cię zainteresować smartfon Dual SIM, zwłaszcza jeśli mieszkasz na wschodzącym rynku, jest sytuacja, gdy chcesz używać jednego numeru telefonu do rozmów telefonicznych, a drugiego do łączenia się z Internetem. Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej mają dobre plany głosowe, ale drogie plany transmisji danych lub na odwrót. Na smartfonie Dual SIM można połączyć dwa różne plany od dwóch różnych operatorów i uzyskać tańszy rachunek na koniec miesiąca.
 
Kolejną korzyścią jest to, że można korzystać z dwóch operatorów komórkowych jednocześnie, jeśli telefon nie jest zablokowany w konkretnej sieci, co oznacza, że można uzyskać większy zasięg telefonii komórkowej. Jeśli dużo podróżujesz za granicą, możesz użyć jednej karty SIM w swoim kraju, a drugiej karty, którą kupujesz w krajach, do których podróżujesz, dla lepszego lub tańszego zasięgu.
 
Jeśli twój smartfon z systemem Android jest Dual SIM i chcesz dowiedzieć się, jak go skonfigurować, wykonaj kroki przedstawione w tym przewodniku: Jak ustawić smartfon Dual SIM z systemem Android (domyślna karta SIM dla połączeń, SMS-ów, danych, itp.)
 

Jak działa Dual SIM? Jakie są rodzaje trybów Dual SIM?

Jeśli zdecydujesz się na zakup smartfonu Dual SIM, powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka typów implementacji Dual SIM, które działają inaczej, a niektóre są lepsze od innych. Są to rodzaje dostępnych implementacji Dual SIM:
 
Dual SIM Single Standby (Passive) - jest to najgorsze wdrożenie technologii Dual SIM, a niedrogie telefony powszechnie go używać. Telefon Dual SIM Passive może korzystać z dwóch różnych kart SIM, ale tylko jedna z nich może być aktywna w dowolnym momencie. Oznacza to, że gdy jedna karta SIM działa, druga jest nieosiągalna. Aby skorzystać z drugiej karty SIM, należy ją aktywować ręcznie, a pierwsza karta SIM dezaktywuje się po wykonaniu tej czynności. Nie znajdziesz tego wdrożenia w smartfonach, tylko w starszych telefonach komórkowych.
 
Dual SIM Dual Active - implementacja ta pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych z obu kart SIM w smartfonie. Może on również odbierać połączenia na jednej z dwóch kart SIM w tym samym czasie. Smartfony Dual SIM Dual Active mają obie swoje karty SIM stale aktywne, a gdy prowadzisz rozmowę na jednym z nich, drugi nadal działa i odbiera połączenia, wiadomości lub dane. Na przykład, jeśli masz połączenie na pierwszej karcie SIM i otrzymujesz kolejne połączenie na drugiej karcie, zostaniesz o tym powiadomiony. Wadą telefonów Dual SIM Dual Active jest to, że urządzenia te posiadają dwa nadajniki radiowe, po jednym dla każdej karty SIM. Oznacza to, że zużywają one więcej baterii niż zwykłe smartfony z pojedynczą kartą SIM i są droższe w produkcji, co prowadzi do wyższej ceny. Jest to również powód, dla którego trudno jest znaleźć smartfony z tym wdrożeniem.
 
Dual SIM Dual Standby - jest to hybryda pomiędzy Dual SIM Standby i Dual SIM Dual Active. Podwójna karta SIM Dual Standby pozwala na posiadanie dwóch aktywnych kart SIM, a obie korzystają tylko z jednego radiowego urządzenia nadawczo-odbiorczego. Oba są jednak aktywne tylko tak długo, jak długo się ich nie używa, stąd nazwa Dual Standby. Tak długo, jak karty SIM są w trybie czuwania, możesz wykonywać i odbierać połączenia na dowolnej z nich. Jednak po odebraniu połączenia na jednej karcie SIM, druga staje się nieaktywna do momentu, gdy pierwsza karta nie będzie już aktywnie wykorzystywana. To prawda, jeśli jedna lub obie sieci komórkowe, z którymi jesteś połączony, używają 2G do połączeń telefonicznych. Jeśli Twoja sieć(y) komórkowa(e) to 3G lub 4G i nie używa(ą) 2G do połączeń głosowych, ograniczenie to nie istnieje. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale technologia ta jest mniej kosztowna i bardziej rozpowszechniona w nowoczesnych smartfonach. Podwójne telefony rezerwowe wymagają tylko dodatkowego miejsca na jeszcze jedną kartę SIM. Tak więc wzrost kosztów w porównaniu z wersją z pojedynczą kartą SIM jest marginalny.
 

Czy można korzystać z planu danych 3G/4G na obu kartach SIM, gdy używa się smartfonu Dual SIM?

Krótka odpowiedź brzmi Tak, ale zależy to od implementacji Dual SIM, która została wybrana przez producenta Twojego smartfonu. Producenci zwracają uwagę na to, ile kosztują ich smartfony i jakie są ich marże zysku. Wykonanie smartfonu Dual SIM z kartą SIM, która obsługuje połączenia danych 4G i pozostałe 2G, jest łatwe i przystępne cenowo. 4G + 2G można łączyć w trybie Dual SIM Dual Standby i używać tych samych częstotliwości radiowych. Jeśli jednak chcesz zbudować smartfon Dual SIM, który obsługuje połączenia 4G na jednej z jego kart SIM i 3G lub nawet 4G na drugiej, oznaczałoby to, że procesor na smartfonie musi być wystarczająco silny, aby obsługiwać dwa szybkie połączenia danych jednocześnie i prawdopodobnie koszty byłyby dość wysokie. Większość dostępnych na rynku smartfonów Dual SIM oferuje połączenia danych 4G + 2G.
 

Wady smartfonów Dual SIM

Ta technologia nie jest idealna, a pewne jej wady są warte rozważenia:
 
Smartfony Dual SIM Dual Active mają krótszą autonomię w trybie czuwania, ponieważ mają dwa nadajniki radiowe, zamiast jednego.
Podwójna karta SIM Podwójny tryb gotowości zazwyczaj wykorzystuje gniazdo microSD dla drugiej karty SIM. Dlatego też, w większości przypadków nie można użyć karty microSD do zwiększenia przestrzeni dyskowej, jeśli używa się dwóch kart SIM. Jeśli potrzebujesz smartfonu Dual SIM, powinieneś wydać dodatkowe środki na wersję, która ma więcej miejsca w pamięci, dzięki czemu nie będziesz potrzebował karty microSD.
W większości przypadków producenci smartfonów używają implementacji 4G + 2G Dual SIM Dual Standby, co oznacza, że jedna karta SIM może być używana tylko do połączeń i wiadomości tekstowych, a nie do połączeń danych. Ogranicza to użyteczność smartfonów Dual SIM.

 

Przykłady smartfonów Dual SIM

Ze względu na równowagę pomiędzy ich kosztami a oferowanymi przez nie funkcjami, większość dostępnych na rynku smartfonów Dual SIM to Dual SIM Dual Standby. Jeśli chcesz kupić takie urządzenie, oto lista z kilkoma dobrymi opcjami: Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S8, LG G6, OnePlus 6T, Xiaomi Mi 8, Asus Zenfone 5Z, Nokia 6.1 i Motorola Moto G5.

 

A co z Dual SIM na iPhone'ach?

Apple tradycyjnie odrzuca ideę Dual SIM na swoich iPhone'ach. Jednakże, iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR są pierwszymi smartfonami Apple, które oferują takie wsparcie. Te trzy modele iPhone'ów mogą korzystać z demontowalnego nano-SIM i nie demontowalnego eSIM. eSIM to cyfrowa karta SIM, która umożliwia aktywację planu taryfowego z operatora, bez konieczności używania do tego celu fizycznej karty SIM.
 
Apple wykorzystuje technologię Dual SIM Dual Standby (DSDS), dzięki czemu zarówno nano-SIM, jak i eSIM mogą wykonywać i odbierać połączenia. Mimo że implementacja pozwala na korzystanie z dwóch różnych numerów telefonów komórkowych jednocześnie, działa ona tylko w niektórych krajach, w których operatorzy oferują wsparcie dla eSIM-ów. Niestety, w chwili obecnej lista ta jest raczej krótka - 24 kraje, które można zobaczyć na niniejszej stronie internetowej Apple: Znajdź operatorów bezprzewodowych, którzy oferują usługę eSIM.
 

Czy wolisz smartfony Dual SIM?

Podwójne smartfony SIM mogą być przydatne w niektórych przypadkach, a producenci smartfonów zaczęli zauważać, że ludzie chcą takich urządzeń. W związku z tym co roku pojawia się coraz więcej kart Dual SIM. Jednak, jak widać w tym artykule, nie wszystkie urządzenia Dual SIM działają tak samo, a niektóre implementacje Dual SIM są lepsze od innych. Daj nam znać o swoich doświadczeniach z tą technologią i co o niej myślisz, w poniższych komentarzach.
Top