• 8 czerwca 2023
Telefony z podwójną kartą SIM mają wiele zalet, co czyni je obowiązkowymi dla wielu osób. Nie wszyscy jednak rozumieją, co oznacza podwójna karta SIM i jak działają telefony z podwójną kartą SIM.
 
Jesteśmy tu, aby wyjaśnić wszystko, co musisz wiedzieć o telefonach z podwójną kartą SIM, ich zaletach i tym, jak eSIMy pasują do tego obrazu.
 
Co to jest Dual SIM Phone?
 
Telefony z Dual SIM umożliwiają włożenie i użycie dwóch kart SIM w jednym urządzeniu. Różni się to od pojedynczego urządzenia SIM, które posiada gniazdo tylko dla jednej karty SIM.
 
Większość telefonów z podwójną kartą SIM posiada aktywną funkcję podwójnej karty SIM. Telefon z dwiema kartami SIM może obsługiwać dwie aktywne karty SIM jednocześnie, bez konieczności wyjmowania i wymiany kart w celu zmiany numeru telefonu.
 
Oznacza to, że możesz odbierać połączenia i teksty z obu linii. Zazwyczaj można również dostosować, która karta SIM jest twoją podstawową kartą do transmisji danych lub rozmów głosowych. Niektóre telefony z podwójną kartą SIM obsługują nawet możliwość prowadzenia jednej rozmowy z dwoma rozmówcami na dwóch różnych liniach.
 
Tymczasem drugi typ telefonu z podwójną kartą SIM jest urządzeniem z podwójną kartą SIM w trybie gotowości. Urządzenia z podwójną kartą SIM w trybie gotowości wymagają przełączania się między kartami w ustawieniach urządzenia, aby je aktywować. Twój telefon łączy się tylko z jedną siecią w tym samym czasie, więc nie będziesz odbierał SMS-ów ani połączeń dla obu jednocześnie.
 
Istnieją również podwójne smartfony SIM, które umożliwiają dodanie albo drugiej karty SIM, albo karty microSD - nie obu. Jest to ograniczony typ funkcji podwójnej karty SIM widoczny w starszych smartfonach, co oznacza, że musisz wybrać pomiędzy drugą kartą SIM a dodatkową pamięcią masową.
 
Co to jest eSIM?
Nowszym typem telefonu z podwójną kartą SIM jest ten, który obsługuje eSIM. eSIM, czyli wbudowana karta SIM, to wbudowany mikrochip, który działa jak elektroniczna (a nie fizyczna) karta SIM. Ponieważ umożliwia on zdalne udostępnianie karty SIM, nie ma potrzeby wymiany modułu eSIM przy zmianie operatora. Te wbudowane karty SIM używają raczej oprogramowania do ładowania profili i planów taryfowych od operatora komórkowego.
 
Podczas gdy urządzenia eSIM mogą całkowicie zastąpić fizyczną kartę SIM w urządzeniu, są one również używane w podwójnych urządzeniach SIM. Na przykład smartfony iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR są wyposażone w podwójną kartę SIM z nano-SIM i eSIM.
 
Jednak ze względu na niespójne przyjmowanie technologii eSIM przez producentów i operatorów telefonii komórkowej konfiguracja ta nie jest jeszcze rozpowszechniona. Większość podwójnych urządzeń SIM nadal używa dwóch fizycznych kart SIM. Prawdopodobnie w przyszłości pojawi się więcej podwójnych urządzeń SIM wyposażonych w eSIM w miarę rozpowszechniania się tej technologii.
 
Więcej informacji o tym, jak używać i konfigurować eSIM, można znaleźć w naszym przewodniku na ten temat.
 
Podczas gdy urządzenia eSIM mogą całkowicie zastąpić fizyczną kartę SIM w urządzeniu, są one również używane w podwójnych urządzeniach SIM. Na przykład smartfony iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR są wyposażone w podwójną kartę SIM z nano-SIM i eSIM.
 
Jednak ze względu na niespójne przyjmowanie technologii eSIM przez producentów i operatorów telefonii komórkowej konfiguracja ta nie jest jeszcze rozpowszechniona. Większość podwójnych urządzeń SIM nadal używa dwóch fizycznych kart SIM. Prawdopodobnie w przyszłości pojawi się więcej podwójnych urządzeń SIM wyposażonych w eSIM w miarę rozprzestrzeniania się tej technologii.
 
Więcej informacji o tym, jak używać i konfigurować eSIM, można znaleźć w naszym przewodniku na ten temat.
 
Posiadanie podwójnej karty SIM w porównaniu z pojedynczym telefonem SIM ma wiele zalet. W rzeczywistości wielu konsumentów uważa podwójną obsługę SIM za niezbędną funkcję dla swoich smartfonów.
 
Oto niektóre z zalet podwójnego telefonu SIM w porównaniu z telefonami, które obsługują tylko jedną kartę SIM...
 
Dwa numery na jednym telefonie
Podwójne telefony SIM umożliwiają korzystanie z dwóch różnych numerów telefonów na jednym urządzeniu. Jest to przydatne dla osób, które mogą mieć numer osobisty i roboczy, ale nie chcą używać dwóch różnych urządzeń.
 
Uzyskiwanie najlepszych ofert przewoźników w zakresie danych i połączeń
Telefon z podwójną kartą SIM pozwala na korzystanie z najlepszych ofert, jeśli chodzi o operatorów. Często okazuje się, że jeden operator ma świetne stawki za dane, podczas gdy inny ma lepsze połączenia głosowe lub ogólne oferty pakietowe.
 
Korzystanie z podwójnego urządzenia SIM pozwala na korzystanie z obu ofert. Możesz użyć jednej karty SIM do swojego pakietu danych, a drugiej do innych pakietów.
 
Ponieważ ustawienia telefonu z dwiema kartami SIM pozwalają na ustawienie połączenia podstawowego i karty SIM z danymi podstawowymi, korzystanie z tego podejścia jest niezwykle proste.
 
Zachowaj swój stary numer bez konieczności portowania
Jeśli nie chcesz przechodzić przez kłopoty lub koszty przeniesienia starego numeru do nowego operatora SIM, zawsze możesz skorzystać z podwójnego urządzenia SIM. W zależności od warunków umowy, stary operator zazwyczaj zamienia starą kartę SIM na kartę przedpłaconą. Następnie można dodać do urządzenia drugą kartę SIM od nowego operatora.
 
Choć przeniesienie numeru jest stosunkowo proste, zależy to również od tego, jak sprawnie Twój operator obsługuje obsługę klienta. Niektórzy ludzie nie chcą przechodzić przez okres przejściowy związany z przenoszeniem numeru.
 
Dzięki podwójnemu urządzeniu SIM możesz nadal odbierać połączenia i wiadomości tekstowe na starej karcie SIM i nie musisz się martwić o przeniesienie numeru.
 
Pozostań w kontakcie podczas przerw w dostawie nośnika
Inną, mniej znaną zaletą telefonów z podwójną kartą SIM jest możliwość pozostania w kontakcie podczas awarii operatora lub przerw w zasięgu. Zasięg nośnika może się różnić w niektórych obszarach, przy czym niektóre z nich mają lepszą łączność w niektórych strefach. W przypadku telefonu z podwójną kartą SIM można spróbować przełączyć się na inną kartę SIM, aby sprawdzić, czy uzyskano lepszą łączność.
 
Sprawdza się to również w przypadku awarii nośnika. Jeśli jeden z operatorów ma problemy techniczne, można w międzyczasie przełączyć się na inną kartę SIM.
 
Podwójne telefony SIM: Które marki je tworzą?
 
Smartfony z podwójną kartą SIM są bardziej rozpowszechnione niż kiedykolwiek, więc nie są już tak naprawdę ograniczone do konkretnych urządzeń lub marek. Większość urządzeń wydanych od 2018 r. posiada podwójną obsługę SIM.
 
Jednak firmy produkujące smartfony, które mają duże udziały w Chinach i na rynkach rozwijających się, zazwyczaj częściej wykorzystują podwójną funkcjonalność SIM. Ich osiągnięcia w zakresie obsługi dwóch kart SIM są również dłuższe, co oznacza, że wiele urządzeń wydanych przed 2018 r. z tych marek będzie nadal posiadać dwa gniazda SIM.
 
Niemniej jednak, główne amerykańskie marki, takie jak Apple i Google, włączają teraz także podwójną funkcjonalność SIM w nowszych urządzeniach iPhone i Pixel.
 
Inne marki, które często tworzą podwójne smartfony SIM to Samsung, Huawei, Xiaomi, Sony, LG i OnePlus. Jeśli jesteś zainteresowany podwójnym smartfonem SIM, sprawdź specyfikację smartfonu, który rozważasz zakup. Dzięki temu będziesz wiedział, czy obsługuje on podwójną funkcjonalność karty SIM.
 
Jak zarządzać kartą SIM
Jeśli nadal wahasz się co do szczegółów technicznych telefonów z podwójną kartą SIM lub chcesz dowiedzieć się więcej o swoich pojedynczych kartach SIM, dostępne są narzędzia, które Ci pomogą.
 
Zarządzanie kartami SIM nie jest tak zniechęcające, jak się wydaje. W rzeczywistości, karty SIM rzeczywiście mają dość dużo danych i użytecznych informacji, które można wykorzystać.
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o własnej karcie SIM, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat aplikacji dla systemu Android do zarządzania kartami SIM.
Top