• 24 maja 2024

Genialnie wykonany telefon, ale P8 nie był flagową alternatywą, na którą liczyliśmy.

Minęło już trochę czasu, odkąd ostatni raz spojrzeliśmy na smartfon P8 Huawei, tak długo, że od tamtej pory pojawiła się nowsza wersja Lite wraz z jego zamiennikiem, P9. Kiedy w zeszłym roku po raz pierwszy przebrnęłam przez to tempo, okazało się, że jego wygląd przeważa nad ogólną wydajnością i żywotnością baterii. Nie wiadomo, czy ten wynik jest prawdziwy do dziś.

Z Huawei P9, który od niedawna znajduje się w centrum uwagi i ma na swoim koncie fantazyjny dwuobiektywowy aparat fotograficzny, P8 wygląda jakby pozostał w kurzu, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że teraz będziesz miał problem z jego podniesieniem po przystępnej cenie, nawet podczas trałowania przez zewnętrznych sprzedawców. W tamtych czasach był to dobrze wyceniony telefon i zobaczymy, czy wytrzymał próbę czasu.

Huawei nie ma tego samego uroku co Apple czy Samsung, przynajmniej tutaj w Wielkiej Brytanii, ale jest w stanie wykonać równie piękne telefony. P8, okręt flagowy Huawei w 2015 roku, jest tego doskonałym przykładem. Jest to nie tylko pierwszy w firmie, który zastosował pełną metalową konstrukcję unibody, ale także jej najcieńszy jak dotąd telefon, o grubości 6,4 mm. Za 400 funtów jest też znacznie tańszy od swoich metalowych rywali. Carphone Warehouse ma umowę na wyłączność na P8 (w nowej sieci iD), i jest Twój za darmo za 21,50 funtów miesięcznie. 

Telefon jest smuklejszy niż iPhone 6 i Samsung Galaxy S6 Edge, i jest od razu oczywiste, jak tylko wyjmiesz go z pudełka. Ukośnie ścięte boki, zaokrąglone krawędzie i zaokrąglone narożniki wyglądają olśniewająco w porównaniu z subtelnym, lśniącym tylnym wykończeniem. Kamera znajduje się w jednej płaszczyźnie z obudową, tworząc jednolity profil, który może sprawić, że właściciele Apple i Samsung będą trochę zazdrośni.

WYŚWIETLACZ

Jest to łatwo Huawei najlepiej wyglądający telefon do tej pory, a jego wyświetlacz o rozdzielczości 5,2 w 1 920x1 080 jest również jednym z najlepszych, jakie widzieliśmy poza panelami Super AMOLED Samsunga. Technologia IPS-NEO firmy Huawei ma dostarczać jaśniejsze, ostrzejsze i bardziej żywe obrazy, a także być bardziej energooszczędną.

Ten pierwszy wydaje się być prawdziwy, a nasz kalibrator kolorów mierzy imponujące 99,6% gamy kolorów sRGB, co czyni go jednym z najdokładniejszych wyświetlaczy LCD, jakie widzieliśmy. Podczas gdy szczytowa jasność 414,07cd/m2 nie może konkurować z iPhone'em 6 542,88cd/m2, jest wystarczająco jasny, aby używać go na zewnątrz, a kolory nadal wyskakują z ekranu. Niski poziom czerni, wynoszący 0,26cd/m2, to także jeden z najlepszych wyników, jakie widzieliśmy na wyświetlaczu LCD, komfortowo bijący zarówno iPhone'a 6, jak i HTC One M9. Jak w każdym smartfonie tak samo w Huawei P8 wyświetlacz jest nie jest w 100% "pancerny" i narażony jest najbardziej na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Warto jest więc zainwestować w etui do Huawei P8 i w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko rozbicia wyświetlacza !

ŻYCIE BATERII

Z drugiej strony, wyświetlacz wydaje się nie pomagać baterii telefonu, ponieważ jego bateria 2.680mAh wytrzymała tylko żałosne 7h 26m w naszym teście ciągłego odtwarzania wideo z ekranem ustawionym na 170cd/m2. Jest to niezwykle rozczarowujące, ponieważ Huawei obiecał, że w ciężkich warunkach i przy normalnym użytkowaniu przez okres do 1,5 dnia wykorzysta cały dzień. Przełączenie się na inteligentny profil energooszczędny P8, który ma automatycznie dostosowywać wykorzystanie procesora i sieci w celu uzyskania bardziej zrównoważonej wydajności, również nie poprawiło sytuacji - P8 poradził sobie tylko z kolejnymi 20 minutami.

WYDAJNOŚĆ

Żywotność baterii P8 jest jeszcze większym rozczarowaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że 64-bitowy, ośmiordzeniowy procesor Kirina wykorzystuje technologię ARM big.LITTLE. Automatycznie przełącza się pomiędzy szybszym czterordzeniowym układem Kirin 930 w wersji 2.0 a wolniejszym czterordzeniowym układem Kirin 935 w wersji 1.5 GHz do zadań o niskiej lub wysokiej intensywności, rzekomo oszczędzając energię w menu lub podczas przeglądania stron internetowych.

PODSUMOWANIE
Naprawdę chcemy polubić P8, ale najlepsze wysiłki Huawei nie spełniły oczekiwań. Jest to pięknie wykonany telefon, ale żywotność baterii i użyteczność blaknie w porównaniu do obecnych zbiorów konkurencji z firm Samsung, HTC i LG. P8 jest ułamek tańszy od innych flagowych telefonów, a jego wersja o pojemności 16GB kosztuje około 400 funtów bez karty SIM, ale to nie wystarczy, aby uczynić go realną alternatywą. 

 

Top