• 8 czerwca 2023
Galaxy S10 nie jest składany, ale najnowszy okręt flagowy Samsunga jest godnym zabójcą iPhone'a Xs.
 
Powiedzenie tego może być niecharytatywne, ale cieszę się, że Galaxy S10 nie jest składana. Pomimo tak zwanych analityków branżowych sugerujących inaczej, elastyczny stabilny kolega Samsung, Galaxy Fold, nieco nie udało się dostarczyć, gdy recenzenci dostali w swoje ręce na urządzeniu.
 
Samsung z pewnością nie ściska jeszcze giętkiego spustu z jego flagowych telefonów serii S, i myślę, że to dobrze. Elastyczna technologia ekranowa ledwo wkroczyła w swoje kształty, a jak widzieliśmy na przykładzie innych urządzeń, takich jak Royole FlexPai, wynik może być raczej rozczarowujący.
 
Nawet bez tego, Galaxy S10 jest wciąż tak imponująca, jak mogliśmy mieć nadzieję. Ten telefon nie musi polegać na wygiętych sztuczkach ekranowych, aby wypchnąć go spod tłumu.
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Co musisz wiedzieć
Jeśli nie pieprzysz się już na ustach w cenie wywołania, możesz być zainteresowany odkryciem, że Galaxy S10 reprezentuje następną erę smartfonów Samsung. Jest to pierwszy telefon Samsung z czytnikiem linii papilarnych na ekranie, pierwszy z potrójnym układem kamer i pierwszy z ekranem HDR 10+.
 
Galaxy S10 to dramatyczne odejście od telefonu, który przyszedł przed nim. Wewnętrzny chipset mobilny Exynos 9820 firmy Samsung prezentuje się po raz pierwszy, obiecując znacznie większą szybkość przetwarzania i większą wydajność energetyczną. Jest to poparte zdrową dawką pamięci RAM i wewnętrzną przestrzenią do przechowywania, która może być powiększona.
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Cena i konkurencja
Jedynym problemem jest to, że oczekuje się od ciebie sporej zapłaty za ten przywilej. Bez karty SIM, Galaxy S10 przywróci Ci spokój o 799 funtów za wersję 128GB. Jeśli potrzebujesz więcej pamięci wewnętrznej, model 512GB kosztuje około 1999 funtów.
 
To stawia Galaxy S10 w czołówce znakomitych okrętów flagowych o wysokiej cenie. iPhone XR firmy Apple jest być może największym rywalem w tej cenie - tak długo, jak nie masz nic przeciwko używania iOS, można odebrać jeden za około 750 funtów. Fancier Apple iPhone Xs nie oferuje tak dobry stosunek jakości do ceny, jak Twoje £999 będzie tylko netto telefon z żałosną 64 GB pamięci wewnętrznej, który nie może być rozszerzony.
 
Huawei P30 jest solidną alternatywą dla systemu Android, w komplecie z kamerą z 3-krotnym zoomem optycznym i najszybszym w historii chipsetem mobilnym Huawei, i kosztuje 699 funtów. Jeśli masz ochotę zaoszczędzić jeszcze więcej gotówki, Xiaomi Mi 9 oferuje flagowe doświadczenie za 300 funtów mniej.
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Konstrukcja i najważniejsze cechy
Zmodernizowana konstrukcja Galaxy S10 jest chyba najbardziej zauważalną zmianą. Nie będziesz miał problemów z powiedzeniem temu telefonowi poza jego poprzednikiem tym razem wokół: obudowa Galaxy S10 jest teraz otoczona przez iPhone Xs jak srebrne wykończenie. Wygląda tak samo jak świst, w rzeczywistości, a nawet broda i ramki na czole zostały całkowicie usunięte.
 
Zobacz: Etui na Samsung S10 - różne wzory >>
 
Czyniąc to, Samsung pominął trend karbowania, wybierając zamiast tego kamerę otworkową selfie, 10-megapikselową w rozdzielczości, umieszczoną w prawym górnym rogu ekranu. Na początku myślałem, że to może być dość rozpraszające, ale w rzeczywistości wtapia się raczej ładnie i wymaga zwiększenia stosunku ekranu telefonu do ciała, który teraz jest do ogromnej 93,1%.
 
Nie ma nic dziwnego w rozmieszczeniu różnych elementów fizycznych telefonu. Przycisk zasilania, regulator głośności i port ładowania USB Type-C znajdują się w miejscach, których można się spodziewać, natomiast dedykowany przycisk Bixby - tak, Samsung nadal to robi - również wraca do lewej krawędzi telefonu, choć można to wyłączyć, jeśli chcesz.
 
Inne rzeczy z poprzednich generacji flagowych Samsunga pozostają na miejscu, z kurzem i wodoodpornością do standardu IP68, z przodu i z tyłu pokryte szkłem goryla oraz oczywiście gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
 
Zamontowany z tyłu czytnik linii papilarnych nie jest już potrzebny, ponieważ Galaxy S10 jest wyposażony w czujnik na wyświetlaczu do bezpiecznego odblokowania. Samsung mówi, że czujnik ten wykorzystuje fale ultradźwiękowe do dokładniejszego wykrywania grzbietów linii papilarnych i że powinien działać skuteczniej w deszczowych warunkach pogodowych. Chociaż, biorąc pod uwagę, że nawet podstawowe rzeczy, takie jak pisanie na maszynie, mają tendencję do szarej strefy przy odrobinie deszczu, nie można się spodziewać cudów.
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Wyświetlacz
Tym razem Galaxy S10 jest wyposażona w 6,1-calowy, dynamiczny wyświetlacz AMOLED, Quad HD+. Jest to zupełnie nowy panel dla Samsunga, zdolny do osiągnięcia szczytowej jasności 1 200 nitów, z obsługą HDR 10+ i 10-bitowych kolorów. Samsung zmniejszył również emisję niebieskiego światła w telefonie dzięki domyślnym profilom wyświetlacza, bez konieczności włączania raczej ciężkiego trybu wyświetlania "komfortu dla oczu".
 
Obsługa HDR 10+ w Galaxy S10 jest prawdopodobnie jej największą nowością. Teoretycznie zapewnia to większy kontrast dynamiczny i bardziej atramentowo wyglądające poziomy czerni. Mówię to oczywiście teoretycznie, bo szczerze mówiąc, w tej chwili nie ma zbyt wiele treści HDR 10+ dostępnych, więc nie jest to wszystko łatwe do przetestowania.
 
Podczas naszych testów technicznych okazało się, że jest to jeden z najlepszych wyświetlaczy w historii Samsunga. Zasięg sRGB ekranu w "normalnym" profilu wyświetlania osiągnął 99%, przy całkowitej objętości 104%. Znakomita średnia Delta E 1.2 również punkty na ekranie, który jest tak dokładne kolorystycznie, jak pochodzą, chociaż nie mogę obiecać tego samego rodzaju doświadczenie oglądania z telefonu lekko przesycony "żywy" tryb wyświetlania.
 
To jeden z wymyślnych paneli AMOLED firmy Samsung, czytelność jest również na najwyższym poziomie. Spodziewaj się efektywnie doskonałego kontrastu, a gdy zapaliliśmy latarkę na czujniku światła telefonu, wyświetlacz był w stanie osiągnąć szczytową luminancję 1.024cd/m².
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Wydajność i żywotność baterii
Co ciekawe, Galaxy S10 jest zasilany przez własny chipset Samsung Exynos 9820 w Wielkiej Brytanii - w przeciwieństwie do często używanego Qualcomm Snapdragon 855, który pracuje z 8 GB pamięci RAM do pracy wielozadaniowej i może mieć 128 GB lub 512 GB pamięci wewnętrznej. Można ją jednak rozszerzyć o kolejne 512GB za pośrednictwem microSD, jeśli w jakiś sposób uda Ci się wyczerpać przestrzeń. Bateria o pojemności 3.400 mAh utrzymuje telefon w ciągłym ruchu i może być ładowana bezprzewodowo, jeśli chcesz.
 
Mówiąc o technologii bezprzewodowej, Galaxy S10 posiada nową funkcję bezprzewodowego ładowania wstecznego o nazwie Wireless PowerShare. Podobnie jak Huawei Mate 20 Pro, Galaxy S10 może ładować inne kompatybilne urządzenia, jeśli umieścisz je z powrotem do tyłu. Chociaż, w przeciwieństwie do flagowego statku Huawei w rozmiarze pluszowym, Galaxy S10 jest w stanie wielkodusznie odwracać ładunki w słuchawkach nie-Samsung.
 
W przypadku Samsunga, który decyduje się na korzystanie z własnego chipsetu, a nie z Qualcomm, istnieje obawa, że jego najnowsze telefony mogą osiągać gorsze wyniki w porównaniu z jego równie drogimi alternatywami. Na szczęście nie było tak w przypadku testów, ponieważ chipset 2,84 GHz zdołał utrzymać się nie tylko przeciwko Snapdragon 855, ale także przeciwko Kirin 980 Huawei i A12 Bionic firmy Apple.
 
Jak można się było spodziewać, wydajność gier jest równie imponująca. W duecie testów GFXBench w rozdzielczości FHD+ zarejestrowana ilość klatek na sekundę jest praktycznie identyczna jak u jego rywali z Huawei i Apple. Jeśli zdecydujesz się na zwiększenie rozdzielczości ekranu do natywnego QHD+, zauważysz spadek, ale nic dramatycznego. S10 to świetny telefon do gier.
 
W naszym teście wydajności baterii, Galaxy S10 zdołała wytrzymać 17 godzin 44 minuty, zanim musiała się naładować. Umieść ten wynik obok siebie z rywalami i Galaxy S10 udaje się prześcignąć iPhone XR o ponad cztery godziny, nawet jeśli nie może zrobić nic lepszego niż Huawei P30 i Xiaomi Mi 9 dla ogólnej wytrzymałości.
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Kamera
Z tyłu telefonu znajduje się poziomy układ potrójnej kamery. Dwupłaszczyznowy 12-megapikselowy czujnik powraca z zeszłorocznej Galaxy S9, która ma super szeroką apertura f/1,5. Nowością jest jednak to, że ten aparat jest teraz otoczony 16-megapikselowym szerokokątnym obiektywem 123 stopniowym (jedynym obiektywem, który nie jest stabilizowany optycznie), a także 12-megapikselowym 2-krotnym teleobiektywem.
 
Samsung wprowadził również dodatkowe 30 scen do procesora neuronowego "Intelligent Camera" (NPU) w telefonie. Zasadniczo funkcja ta pozwala na identyfikację obiektu w kadrze, niezależnie od tego, czy jest to pies, kot czy roślina, oraz na odpowiednie dostosowanie ustawień kamery w celu uzyskania jak najlepszego obrazu.
 
To strasznie dużo nowych rzeczy, ale jak porównać zdjęcia Galaxy S10 z tymi samymi ujęciami, które zrobiono na Huawei P30? Cóż, w przeważającej części okręt flagowy Samsunga wydaje się uchwycić większą ilość szczegółów, zwłaszcza w przypadku notorycznie skomplikowanych przedmiotów, takich jak liście drzew i skomplikowane cegły.
 
Aparat Galaxy S10 lepiej radzi sobie również z wyrównywaniem ekspozycji, gdyż automatyczny tryb fotografowania Huawei P30 na ogół zbytnio naświetla zdjęcia. Tryb HDR wykonuje również fantastyczną pracę polegającą na unoszeniu cieni i zmiękczaniu jaśniejszych obszarów obrazu.
 
Jednym z obszarów, w którym Galaktyka S10 mogłaby się poprawić, jest oddawanie barw. Ogólnie rzecz biorąc, kolory nie są tak neutralne, jak bym chciał, a niektóre odcienie wyglądają na dość przesycone. Jeśli na przykład spojrzysz na drzewa w moich zdjęciach testowych, zauważysz, że liście wyglądają prawie jak świetliste.
 
Jest to jednak bardzo drobna krytyka w wielkim schemacie rzeczy i generalnie jestem pod dużym wrażeniem dorobku Galaxy S10. Choć nie powiększa on aż tak bardzo jak P30, to 2-krotny zoom optyczny świetnie sprawdza się przy wchodzeniu w tło, a korekcja zniekształceń obiektywu szerokokątnego, która prostuje linie na zdjęciach, czyni cuda.
 
Materiał wideo jest również doskonały, z ostrymi, czystymi i szczegółowymi filmami w rozdzielczości 4K, chociaż stabilizacja optyczna telefonu jest dostępna tylko w przypadku zmniejszenia liczby klatek na sekundę do 30 klatek na sekundę. Nagrania HDR 10+ - które musisz włączyć w ustawieniach telefonu - też wyglądają świetnie, chociaż możesz mieć problemy z odtwarzaniem klipów na innym urządzeniu, ponieważ większość odtwarzaczy wideo nie obsługuje jeszcze tego formatu.
 
Przegląd Samsung Galaxy S10: Werdykt
Możesz być rozczarowany, że nie wygina się, ale Samsung Galaxy S10 nadal stanowi szczyt technologii smartfonów. Porusza sprawy w projektowaniu, rysując z Apple w kategoriach czystej estetyki, a jednocześnie wprowadzając wiele nowych, mile widzianych dodatków.
 
Bez wątpienia, S10 jest wspaniałym telefonem z systemem Android. Pozostaje jednak pytanie, czy pundity uważają, że wszystkie te ulepszenia są warte zwiększonych kosztów, czy też nie. To kupa kasy na zapłacenie za każdy smartfon, bez względu na to, jak imponujący może być, ale to jest absolutnie warte uaktualnienia. To największy krok naprzód w historii Samsunga od lat.
Top