• 26 września 2022

Niektórzy sądzą, że to co w filmach science-fiction jest normą, jest nią tylko tam. Nieosiągalne dla ludzi - pozostające jedynie w marzeniach. Tymczasem świat pędzi do przodu, a postęp jest czymś normalnym w świecie. W końcu zatem nadejdą chwile, które teraz obserwujemy tylko w filmach popularnonaukowych. A zresztą, w pewnym sensie już nadeszły! Czy bowiem kiedyś ktoś wyobrażał sobie, że internet będzie pozwalał na połączenie nie tylko ludzi między sobą, ale również i ludzi z maszynami? Czy kiedyś ktoś myślał, że nasze sprzęty codziennego użytku będą inteligentne? Albo że auto będzie umiało korzystać z wiadomości dostępnych w internecie? A takie właśnie możliwości oferuje Internet of Things (czyli Internet Rzeczy). Czym on dokładnie jest i co jeszcze potrafi? Jak zmieni nasz świat?

Internet of Things - definicja

Internet of Things (w skrócie IoT, a w polskim tłumaczeniu Internet Rzeczy lub Internet Przedmiotów) to koncepcja zgodnie z którą jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej. Wśród tych przedmiotów są zaś takie, które niegdyś nie były z podobną wymianą informacji w ogóle łączone - czyli między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe czy artykuły grzewcze.

Termin ten został użyty po raz pierwszy w roku 1999, a już teraz szacuje się, że w roku 2020 liczba przedmiotów podłączonych do Internetu wyniesie 26 miliardów. Jeśli chodzi o dokładniejsze badania, ABI Research szacuje tą liczbę na 30 miliardów, a Cisco’s Internet Business Solution Group na aż 50 miliardów. To ogromna liczba, biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu nie sądziliśmy iż to w ogóle możliwe.

Internet of Things - połączenia

Wszystko opiera się na przekonaniu, że sieć internetowa umożliwi kiedyś nie tylko porozumienie między ludźmi, lecz również między ludźmi a maszynami, albo też między samymi maszynami. Zresztą, to już się dzieje - dzięki różnym aplikacjom oraz coraz doskonalszym funkcjom, wgrywanym w oprogramowanie maszyn.

Komu nie marzy się lodówka, która sama informuje, że czegoś w niej nie ma, albo samochód, który sam zmienia trasę, ponieważ dotarł do informacji o korkach i chce je szybko ominąć? Takie rzeczy już się dzieją - a co będzie w przyszłości!

Zalety internet of things

Internet of Things - korzyści

Osiągane korzyści są oczywiste - życie człowieka jest jeszcze wygodniejsze, ponieważ pewne proste decyzje mogą być podejmowane przez inteligentne maszyny, które mogą mu również o czymś przypominać, przetwarzać szybko pewne dane, podawać bieżące informacje bez konieczności poszukiwania ich przez użytkownika - i wiele więcej. To, co można scedować na maszyny, powinno być im oddane. A człowiek będzie mógł zająć się czymś innym.

Jest to świetnie pokazane na przykładzie zarządzania tak wielkim miastem jak Nowy Jork - co dzieje się dziś już właśnie przy pomocy nowoczesnych technologii. Chodzi o system Big Data, który pozwala na integrację i analizę informacji dotyczących ruchu ulicznego, przypadków łamania prawa, przewidywania pogody, zużycia energii czy stanu poszczególnych budynków mieszkalnych. System i przetwarzane przez niego informacje przyczyniły się już teraz do zmniejszenia przestępczości i lepszej organizacji usuwania szkód spowodowanych huraganem Sandy. Według danych szacunkowych, w roku 2020 na świecie funkcjonować będzie ponad 100 milionów podłączonych do sieci żarówek i lamp, a już w 2019 2/3 wszystkich konsumentów zakupi do domu inteligentne sprzęty. Świat się zmienia - i to na lepsze!

Top